TYDZIEŃ BAŻYŃSKIEGO

W ostatnim tygodniu września (21.09 - 25.09.2020 r.) obchodziliśmy święto patrona naszej szkoły -Jana Bażyńskiego herbu rodu Baysen.
Z tej okazji na godzinach wychowawczych, we wszystkich klasach pierwszych, został przeprowadzony konkurs z wiedzy o patronie szkoły. Uczniowie rozwiązali quiz w aplikacji Kahoot, na podstawie obejrzanej prezentacji o Janie Bażyńskim. Osoby, które uzyskały najlepszy wynik w każdej klasie, zostały nagrodzone książką o historii szkoły i budynku oraz słodką niespodzianką. Zwycięzcami konkursu zostali: Jakub Staniszewski z kl. I A, Maciej Klikowicz z kl. I B, Mariusz Rochowicz z kl. I C oraz Mateusz Paszkowski z kl. I D. To właśnie Ci uczniowie wiedzieli najwięcej o naszym patronie.
Poza tym na parterze w holu szkoły została zaprezentowana wystawa okolicznościowa. Biblioteka udostępniła młodzieży kronikę szkolną, w której m.in. można było przeczytać pamiątkowy wpis z 1966 r., dotyczący nadania imienia Jana Bażyńskiego naszemu liceum.
Na wystawie można było też zobaczyć herb rodu Bażyńskich oraz wiele interesujących, historycznych książek, dokumentów, przybliżających postać patrona liceum i czasów, w jakich żył.
Główną zasługą Jana Bażyńskiego było odzyskanie przez Polskę Pomorza Gdańskiego XV w., przyłączenie Warmii i uznanie lennem Polski Państwa Krzyżackiego. Pamiętajmy, że nasz patron był wybitnym mężem stanu i wielkim politykiem, który doprowadził do podpisania aktu inkorporacji ziem pruskich do Królestwa Polskiego dnia 6.03.1454 r. Uczniowie „Bażyniaka” są bardzo dumni ze swego patrona.