• Image 01

    Witamy

  • Image 02
  • Image 03
  • Image 04
  • Image 05
  • Image 06
Liceum Ogólnokształcące Nr I
Im. Jana Bażyńskiego
w Ostródzie

O SZKOLE

Ciekawe informacje

około 500 uczniów w 17 oddziałach,

21 sal lekcyjnych,

boiska sportowe „ORLIK”,

chór mieszany „Collegium vocale”.

ARTYKUŁY

Planowane oddziały

klasa A - POLITECHNICZNA (lotnicza),

klasa B - HUMANISTYCZNA,

klasa C - MEDYCZNA,

klasa D - UNIWERSYTECKA,

klasa E - PSYCHOLOGICZNO-SPOŁECZNA

REKRUTACJA

Wyniki i oczekiwania

Bardzo wysoka zdawalność,

Większość abiturientów studiuje

na uczelniach w kraju i za granicą,

Przedmiotry wiodące ukierunkowane

są do wymogów szkół wyższych.

GALERIA

Opis i przeznaczenie

Galeria jest prowadzona przez

uczniów naszej szkoły pod

okieką samorządu uczniowskiego,

każda klasa może umieszczać swoje

zdjęcia włącznie z ich komentarzem.

cofaj
Z DZIEJÓW KAISER-WILHELM-GYMNASIUM

Chciałbym podzielić się ciekawostką historyczną z dziejów Kaiser-Wilhelm-Gymnasium w niemieckiej Osterode Ostpreussen, czyli szkoły, która znajdowała się do 19 stycznia 1945 w budynku, w którym mieści się obecnie kierowane przeze mnie Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie. Po "wyzwoleniu" miasta przez Armię Czerwoną budynek został wypalony do wysokości mniej więcej dzisiejszych okien pokoju nauczycielskiego (tuż nad głównym wejściem do szkoły).

Twórcą Kaiser-Wilhelm-Gymnasium, a wcześniej Progimnazjum, Gimnazjum i w końcu Gimnazjum Humanistycznego był Ernst Leberecht Wüst, który funkcję dyrektora pełnił ponad 30 lat i to on przeniósł szkołę z budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza do nowoczesnego, pięknego, wybudowanego w stylu secesyjnym według projektu Fritza Heitmanna gmachu przy dzisiejszej ulicy Drwęckiej.

Skontaktowała się ze mną ostatnio jego prawnuczka (Heidrun Grützmacher - vielen Dank!), która udostępniła zdjęcia księgi pamiątkowej, którą współpracownicy przekazali w 1910 roku (trzy lata po wybudowaniu nowego budynku) jako dowód wdzięczności i pamięci wraz z biogramem pradziadka, który zamieszczam w tłumaczeniu na język polski:

"Ernst Leberecht Wüst urodził się 6 grudnia 1844 roku jako piąte z dziewięciorga dzieci w rodzinie pastora w rybackiej wiosce Pröbbernau (Przebrno) nad Zalewem Wiślanym, na terenie Prus Wschodnich. Dzieciństwo spędził tam w gronie rodzeństwa, aż do 1850 roku, kiedy to jego rodzina przeniosła się do Güttland (Koźliny) na Żuławach Gdańskich. Tam zamieszkali w znacznie większym domu z obszernym ogrodem, otoczonym łąkami i polami położonymi w delcie Wisły. Dzieci cieszyły się beztroskim i radosnym dzieciństwem. Pierwsze nauki pobierały w wiejskiej szkole przez dwa do trzech lat, a następnie edukacją zajmował się ich ojciec, który jeszcze jako uczeń gimnazjum prowadził lekcje. Od klasy Untertertia (niższej tercji) Ernst Leberecht uczęszczał od Wielkanocy 1859 roku do gimnazjum w Gdańsku. Zamieszkał tam na stancjiu rodziny pastorskiej i pozostał aż do matury, którą zdał w święto św. Michała w 1864 roku. Czuł się tam bardzo dobrze, a gospodarz domu pełnił funkcję pastora w kościele św. Jana w Gdańsku. To on prowadził jego nauki konfirmacyjne, choć samą konfirmację przeprowadził ojciec w Güttland. Ernst był osobą powściągliwą, niełatwo nawiązywał znajomości i rzadko z kimś się zaprzyjaźniał. Wakacje w ostatnich latach nauki spędzał w majątku majorackim Peterhof w pobliżu Orle w powiecie grudziądzkim, gdzie mieszkała jego siostra Mathilde, żona właściciela majątku. Życie w otoczeniu rozległych pól, rozległych lasów i kontakt z zamożnymi sąsiadami wywarły na młodym człowieku, pochodzącym z prostego domu pastorskiego, ogromne wrażenie. Pobyt ten znacząco poszerzył jego horyzonty i podniósł jego oczekiwania wobec życia.
We wrześniu 1864 roku rozpoczął studia filologiczne w Jenie, gdzie został członkiem Burschenschaftu (studenckiego związku). Brał udział
w spotkaniach organizacji, a od zimowego semestru 1864/65 kontynuował studia przez dwa lata w Berlinie. Okres ten był dla niego niezwykle wartościowy – poza nauką uczestniczył również w życiu kulturalnym i towarzyskim stolicy. Następnie przeniósł się na dwa lata na Uniwersytet w Królewcu, gdzie ukończył studia i w październiku 1868 roku uzyskał w Jenie tytuł doktora filozofii. Uzyskał kwalifikacje nauczycielskie w zakresie łaciny, greki, historii oraz geografii.
Swoją karierę nauczycielską rozpoczął 16 października 1868 roku w Burgschule (szkole realnej I stopnia) w Królewcu, gdzie pracował przez trzy lata. Latem 1867 roku, podczas pobytu w Berlinie, poznał swoją przyszłą żonę, Marthę Goldnick, która spędzała tam kilka tygodni z matką. Para najpierw zaręczyła się potajemnie, a następnie oficjalnie w Boże Narodzenie 1868 roku. Ślub odbył się 11 października 1870 roku w domu rodzinnym panny młodej, gdzie sakramentu udzielił im ojciec Ernsta, pastor Wüst. W małżeństwie, między 1871 a 1889 rokiem, przyszło na świat siedmioro dzieci – dwóch synów i pięć córek. Ze względu na krótkowzroczność Ernst Leberecht nie został powołany do służby wojskowej.
Młode małżeństwo początkowo mieszkało w Królewcu, jednak w październiku 1871 roku przeniosło się do Gdańska, gdzie spędzili pięć i pół szczęśliwego roku. Dzięki temu mogli częściej odwiedzać rodziców w Güttland. Od Wielkanocy 1877 roku Ernst objął stanowisko dyrektora nowo utworzonej wyższej szkoły w Osterode (Ostródzie) na Mazurach. Pod jego kierownictwem placówka najpierw stała się Realprogymnasium, następnie Realgymnasium, a ostatecznie przekształciła się w klasyczne gimnazjum humanistyczne. Funkcję dyrektora tej państwowej szkoły pełnił przez 33 i pół roku. W Ostródzie zyskał wielu przyjaciół, utrzymywał także bliskie relacje z rodziną oraz aktywnie uczestniczył w życiu parafialnym jako członek rady kościelnej.
Przez 42 lata pracował w szkolnictwie, za swoją działalność otrzymał liczne wyróżnienia i tytuły – mianowano go Królewskim Dyrektorem Gimnazjum oraz Tajnym Radcą Rządowym. Po przejściu na emeryturę osiedlił się w Jenie – mieście, do którego tęsknił od czasów studenckich. Zmarł tam w styczniu 1914 roku, po 43 i ćwierć roku małżeństwa. Jego żona przeżyła go o kolejne 12 i pół roku."

Zamieszczam również kilka (chyba nigdzie nie publikowanych wcześniej) zdjęć z tej księgi w wersji oryginalnej - czarno białej, oraz pokolorowanej dzięki neutralnym filtrom opartym na sztucznej inteligencji.

Piotr Patejuk

 

paralax

paralax

Paris

„Mądry człowiek uczy się każdego dnia. Głupi wie już wszystko.”

wiadomość

Zapisz się do naszego powiadamiania

Ranking szkół

Informacje kontaktowe

Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana Bażyńskiego

Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana Bażyńskiego

ul. Drwęcka 2, 14-100 Ostróda

896464151

89 646 41 51

sekretariat@lo1.ostroda.pl

sekretariat@lo1.ostroda.pl, ePUAP:/LO_OSTRODA/SkrytkaESP