Na wieczną wachtę odeszła Krystyna Chojnowska- Liskiewicz

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację  o śmierci w nocy z 12 na 13 czerwca 2021 r.  kapitan Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz.  Kapitan była najwybitniejsząpolską żeglarką, pierwszą  kobietą, która samotnie opłynęła świat. Jesteśmy dumni, że tak wybitna postać była absolwentką naszego liceum, które ukończyła w 1953 r.

Krystyna Chojnowska urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie, a dorastała w Ostródzie, gdzie rozpoczęła przygodę z żeglarstwem. W połowie lat 50-tych rozpoczęła studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej i tam poznała Wacława Liskiewicza, swojego przyszłego męża. Wstąpiła również do Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańskui zaczęła pływać po morzu. Już w 1966 r. otrzymała patent kapitana, a rok później wzięła udział w pierwszym etapie rejsu jachtu „Swarożyc” na Spitsbergen. Później przyszły kolejne wyprawy – m.in. do NRD i Szkocji.

W 1975 roku Polski Związek Żeglarski spośród kilku żeglarek wybrał Krystynę Chojnowską-Liskiewicz do odbycia pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata.
 28 marca 1976 roku żeglarka wypłynęła z Las Palmas jachtem „Mazurek”. Pętlę wokółziemską zamknęła 20 marca 1978 roku, a Polka została pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu. Żeglarka do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo.  Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy, była członkiem Komisji Żeglarstwa Morskiego Związku Żeglarskiego. Za swoją działalność została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Srebrnym Medalem Ministerstwa Sportu i Młodzieży Republiki Francji.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz przez całe życie była blisko związana z Ostródą oraz ze swoim liceum. Zawsze chętnie uczestniczyła we wszystkich jubileuszach szkoły i zjazdach absolwentów. Dnia 1 maja 2004 r. otrzymała honorowe obywatelstwo miasta. Od tego dnia, co roku, są organizowane w naszym mieście regaty o puchar jej imienia.  31 sierpnia 2020 r. odbyła się uroczysta Sesji Rady Miasta Ostróda w sprawie nadania skwerowi z fontanną rybaka imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz.

Na zawsze zostanie w naszej pamięci.